Felsefe/Edebiyat

Bilim İnsanlarının Sohbetlerine Katılacağınız Üç Kitap Önerisi

Bilim çalışmalarının ortak noktalarından birisidir evreni anlayabilmek. Gökyüzüne bakılmasının da düşen elmanın yorumlanmasının da nedeni temelde budur. Şimdilik Büyük Patlama’ya kadar gidebildiğimiz zaman diliminde bakalım bilim üzerine yazılmış aşağıdaki kitaplar bizlere bilimin kapısını nasıl aralayacak?

Bu bölümde tek solukta okuyacağınız ve bilimin nasıl çalıştığını anlatan üç kitap önereceğiz:

1. Başlangıç/ Dan Brown

Dan Brown’un yazdığı Başlangıç kitabı ile başlayalım. Ülkemizde 2017 yılında en çok satılan kitaplar arasında olan bu kitap, ilk olarak kapak görseliyle içine çekmeye başlıyor. Kitabın her sayfasında merakınız körükleniyorken ters köşelerle de kafanız karışacaktır.Yazarın da sorduğu ”Nereden geldik? Nereye gidiyoruz?” sorularınıncazibesine kapılmamak mümkün mü?

Kitap bir davetle başlıyor. Yazar, bu davette insanlığın tüm bildiklerini değiştireceğini söyleyerek daha ilk sayfalardan merakımızı arttırıyor. Tanrı, bilim ve din üçgeniyle yüzyıllardır süregelen noktalar farklı bir bakış açılarıyla sorgulatılıyor. Kitapta en çok düşündüren cümlelerden birisi: “Din ile bilim rakip değildir. Onlar aynı hikayeyi anlatmaya çalışan farklı dillerdir. Bu dünyada ikisine de yer var.” Bu sözler aynı zamanda kitabın kısa bir özetidir de.

Diğer bir açıdan kitap yapay zekanın aslında ne kadar da hayatımızda olduğunu gösteriyor ve yapay zekanın geleceğini de hayal gücümüze bırakıyor. Sürpriz olmayan bir son olsa da tüm kitap boyunca yalın ve sade anlatımla bilimin ufuklarında yolculuğa çıkıyoruz.

Diğer iki kitabımız aynı yazarın birbirinden farklı bilim dolu hikayeler konu edindiği iki roman :  Jose Rodrigues dos Santos’un kaleminden ”Tanrı’nın Formülü” ve ”Süleyman’ın Anahtarı”

2.Tanrı’nın Formülü/ Jose Rodrigues Dos Santos

Einstein’ın el yazmasının sırrını bulmak için İran’dan Tibet’e kadar birçok ülkede geçen yolculuklar sırasında teoremler, paradokslar ve formüller okuyuculara eşlik edecektir. Gizemi çözerken fizik, biyoloji, matematik gibi bilimin önemli parçaları birbiriyle tutarlı olarak birbirine bağlanıyor ve yazar bunu ustalıkla yaparken başınız ağrımıyor. 

Zamanın başlangıcı, evrenin kökeni ve hayatın anlamına kadar birçok konuya sorulan basit sorular ve verilen öz cevaplar sayesinde kitaba ilgimizi hiç yitirmiyoruz. ‘’Fizik kanunları evrenin müziğinin göstergesidir.’’ ve ‘’Tüm Kozmos matematiğe dayalıdır.’’ sözleriyle birçok bilim disiplinini birbirine bağlayabiliyoruz.  Kuantum fiziğiyle ilgili bilgi sahibi olmak isteyenler için sade bir anlatımla öne çıktığını söyleyebiliriz. Başta Einstein olmak üzere klasik fizikçiler ve Kuantum fizikçilerinin de görüşlerine sıkça yer veriliyor. Kitabı okurken edindiğimiz bilgiler bakış açımızı değiştirecek hatta hayatı sorgulama isteğimizi arttıracaktır. 

 

3.Süleyman’ın Anahtarı/ Jose Rodrigues Dos Santos

 

İsviçre Cern’de başlayan bir gizemi, kendi hayatını kurtarmak için çözmesi gereken kişi Rodrigues’in kadrolu kahramanı Noranhadır. Süleyman’ın Anahtarı kitabı serinin devamı niteliğindeyse de bu sefer başka bir gizem çözülüyor. Yazarın bu kitabında  başrol atom altı parçacıklardadır ve dolayısıyla Kuantum fiziğindedir. 

Evrenin büyük bir Kuantum bilgisayarına benzetilmesinin yanısıra verilen bilgilerle insan beyniyle arasında bir bağlantı kurulmuştur. Evrenin gizemini çözmek konusunda yazarın yardımına Kuantum fiziğini oluşturan ve ona katkı yapan Feymann, Bohr, Einstein gibi kıymetli bilim insanları koşuyor. Neredeyse her bölümde bilim insanlarının sözlerine ve bakış açılarına önemli ölçekte yer ayrılıyor. ‘‘Tanrı zar atmaz.’’ diyen Einstein’a cevap veren Bohr’un: ‘’Tanrıya ne yapması gerektiğini söylemeyi kesin.’’ gibi söylemlerine eşlik ediyoruz. Böylece okuyanlar da geleceği düşünceleriyle ve deneyleriyle inşa eden bilim insanlarının teoremlerini nasıl ortaya koyduklarına tanık oluyorlar. Klasik fizik, Kuantum fiziğine ilgi duyanlar ve bu konular hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler için aksiyonlu, merak uyandıran ve akıcı kitaplar arasındadır. 

 Şefika Çokcoşkun

 

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şunlar da hoşunuza gidebilir