Kültür/Sanat

Poseidon Kulağıma Fısıldıyor “Resim Yap!”

“Bir sigara yakarsın.

Umursamaz,

Keyiften öyle…

Saçların uçuşur,
Kelebekler tutuşur içimde.
Bilmezsin…

Ateş böcekleri bastı geceyi… Zannedersin.
Kül olurum!”

 

Sosyal medya fenomenlerine artık hepimiz alışmış durumdayız hatta bu fenomenler artık bizim ailemizden birileri haline geldiler. Öyle ki çoğunun hayat rutinlerine bire bir şahit oluyoruz. Sosyal medyada fenomen olmuş, hepimizin bildiği ama aslında tanımadığı bir fenomen var. Farklı olan nokta ise bu sosyal medya fenomenimiz bir birey değil sanat eseri ve hatta sanat eserleri: Göz Kırpan Kız ve Bozcaada’da bulunan diğer duvar resimleri.

Bozcaada’nın meşhur duvar resimleri aslında bize sosyal medyanın gücünü ve sanat çalışmaları üzerine girişimler yapmak için bu mecranın ne kadar güçlü olduğunu kanıtlıyor. Sadece Instagram üzerinde “gözkırpankız” etiketi ile 1500’den fazla gönderi var ki biraz incelerseniz aslında sayının görünenden çok daha fazla olduğunu ve sadece Göz Kırpan Kız ile sınırlı olmadığını göreceksiniz fakat bu sosyal medya fenomenliği maalesef ki sadece duvar eserlerinin önünde fotoğraf çektirilmek ile kalıyor. Sadece duvar resimlerinin önünde fotoğraf çektirilip sosyal medyada paylaşmak için bile Bozcaada’ya hücum eden bir güruh olduğu da gerçek. Sosyal medya akımlarına ayak uydurmaya çalışırken, bu güzel sanat eserlerinin arkasındaki, düşünen ve üreten sanatçıyı belki de hiç sorgulamıyorlar. Gelin şimdi hep beraber bu Instagram fenomeni resimlerin arkasındaki sanatçımız Cemil Onay’ı tanıyalım.

Cemil Onay Kimdir?

Balıkesir doğumlu olan sanatçı Cemil ONAY, Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde Resim bölümünden mezun. Ressam Kandinsky hayranı olan Onay, “Der Blaue Reiter(Mavi Binici)” akımından beslendiğini ve sanatın sebebi olarak “içsel gereklilik” tavrını benimsediğini dile getirmiştir. Bu yüzdendir ki, kendisi özgün sanatçıların eserlerinin yine özgün birer sanatçı olduklarını öne süren bir kurul/jüri tarafından çeşitli değerlendirmelere alındığı yarışmalara karşıdır ve katılmamaktadır.

 

Uluslararası Başarı

 

Şu an Bozcaada’da yaşayan Cemil ONAY:“İmroz ile Tenedos arasında yaşadığı düşünülen Poseidon kulağıma: ‘Resim yap!’ diye fısıldıyor.” sözü ile aslında bizimle başarısının sırrını paylaşıyor. Ulusal ve uluslararası birçok sergiye katılan sanatçının başarısı aslında ada sınırlarını bir hayli aşmış durumda. Kanada, Fransa ve Almanya’da birden fazla sergiye katılmış ve başarısını uluslararası alanda da tanıtmıştır.

Art Shopping, Louvre Müzesi, Paris, 2019

Cemil Onay ve Bozcaada Duvar Resimleri

Bir sanat eserini ve sanatçıyı tanımak sadece üretilenlere bakarak ya da onlarla fotoğraf çektirilerek olmuyor tabi ki. Gelin hep beraber Bozcaada ile özdeşleşmiş olan iki duvar resmi ile ilgili Cemil Onay’ın kendi anlattıklarına bakalım.

  • Göz Kırpan Kız

Sosyal medyada en çok paylaşılan resim bu. Sanatçımız ise bu resim ile ilgili şu sözleri dile getiriyor:

“Duvar resimlerine gelince Göz Kırpan Kız ne yazık ki fazlaca tanınmama neden oldu. Bu herkesin cebinde fotoğraf makinesi olması, yeni telefonların fotoğraf kalitesinin yüksek olması ve Instagram nedeniyle oldu. Resmin popüler olacağını kestirmiyordum. Bitki saçlı bir portre önceden çok defa düşünülmüş bir tür. Benim yapma sebebimdeki derinlik ise o sarmaşığın mevsimle renk değiştiriyor olması ve duvarın rutubetli, dökülüyor oluşu. Ben her sonbahar ve ilkbahar restore ediyorum. Bilirsiniz kadınlar dertlendikçe saçını boyar, keser ya da makyaj yapar. Göz kırpması da doğayla ilgili. Ben ilk yaptığımda iki gözü de açıktı. Rutubet göz kısmındaki sıvayı düşürdü ve tekrar göz yapmaya üşendim, göz kırptı. Sayfama bakarsanız o en güzel portrem değil. Mona Lisa da Leonardo’nun en güzel işi değil. Üstelik en çok portre satan ressamlardanım. Sebebi ise benim bir yüzü değil bir ruhu resmetmem. Sanırım kadınlar bunu hissetti.”

  • Dionysos

“En pahalıya yaptığım resim Dionysos. Zira çok uzun sürdü. Resim o adada iyi şarap yapan bir şirketin mahzen duvarında bulunuyor. Resmi yaparken sürekli soğuk beyaz şarap ve peynir tabağı bana ikram edilmişti. Sanırım uzun sürme sebebini anladınız… Beton şarap mahzenine şarap tanrısından başka ne çizilir ki? İlk çizimimde ensesinde bir boru vardı. Fermantasyon sürecinde  bazen 20lt civarında şarap taşıyor oradan. Yapılma sebebi bu. Diğer ilginç kısmı ise şu ki, Göz Kırpan Kız’ın aksine deli asma fidanını iki sezon sonra diktik. Şimdi asma saçlı Dionysos’un gölgesinde insanlar şaraplarını yudumluyorlar.”

Cemil Onay’ın sanatına tüm ilgimizi vermiş durumdayız fakat hayatlarımızın sosyal medyaya bağlı hale geldiği bu yüzyılda sanat eserlerinin yanında sanatçıyı da unutmamak umudu ile…

Cemil Onay’ı ve atölyesini takip edebilir, çalışmalarına tanıklık edebilirsiniz;

Instagram, https://www.instagram.com/cemilonay/

https://www.instagram.com/atolyebozcaada/

Resmi internet sitesi, http://cemilonay.com/

 

Mebrure Ahsen GÖRÜR

 

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şunlar da hoşunuza gidebilir