Yaşam

Endüstriyel Tasarım ve Evlerin Dönüşümü

 

Endüstriyel tasarım devrede: Evler üçüncü dalga kahve dükkanlarına dönüyor!

Son yıllarda endüstriyel dekorasyon akımı hiç görmediği kadar ilgi görüyor. İlk olarak 1950’li yıllarda New York’ta atıl kalmış depo ve fabrikalarda sanatçıların stüdyo şeklinde kullanmasıyla başlamış olan bu tasarım başlarda kafelerde sık kullanılsa da evlere kadar girmiş durumda.  Peki endüstriyel tasarımın püf noktaları neler?
Yüksek tavanlardan sarkan metal sarkıt lambalar, bırak dağınık kalsın mottosunda deri mobilyalar ve briket duvarlar öncelikli kurallar arasında.

İlk kural ŞEFFAFLIK

Her şey şeffaf ve göz önünde olmalı. Bu ne demek? Endüstriyel dekorasyonla tasarlanan mekanlarda açık raflar, gardırop üniteleri, iç içe geçmiş mutfaklar, salon ve yatak odası bölümlerine rastlamak mümkündür. Loft daireler genelde atölye, hangar ve depodan dönüştürüldüğü gibi bir daireniz varsa bu formata sokmanız da mümkün. Evin bazı kısımları bu dekorasyonda asma katla birbirinden ayrılabilir. Ancak kapalı dolaplar, kapı ve yaşam alanları unutmayın ki endüstriyel tasarıma aykırı kabul edilir.

İkinci kural KOYU RENKLER, PÜRÜZLÜ DOKULAR

Endüstriyel tasarımın diğer bir adı olsa kesinlikle cool tasarım olurdu. Konforlu yaşam alanlarından vazgeçmeden cool bir görünüm sağlayan bu tasarımda füme, gri ve siyah hakim renklerden. Zeminden mobilya ve tekstil ürünlerine kadar evinizin her yerinde bu renkleri kullanmalısınız.  Aynı zamanda briket ve taş duvarlar masif ahşap yüzeylerle birleşince ortaya etkileyici bir görünüm çıkıyor. Pürüzlü yüzeylerin fonda koyu renklerle birleştiği endüstriyel tasarımda görünümü dengelemek için canlı renkte dekoratif ürünler seçebilirsiniz.  Bunlar metal sarkıt lambalar olabileceği gibi masif ahşap raflar, ferforje sehpalar da olabilir. Önemli olan yaşanmışlık hissini bir kural çerçevesinde vermek.

Neler yapabilirsiniz?

Herkesin evi sonuçta depodan ya da fabrikadan dönüştürülmedi. Ama normal bir apartman dairesinde de çok rahat bu dekorasyonu sağlayabilirsiniz.

– Briketim, taş duvarım yok diyorsanız, yapı marketlerden briket görünümlü alçı panel kullanabilirsiniz.

– Antika pazarları, ikinci el pazarları ya da eskicilerden eski ahşap ya da metal dokulu mobilyalar alabileceğiniz gibi vintage ürünleri de tarza uygun boyayabilirsiniz.

– Salon ve mutfağınızda ise büyük metal lambalar kullanabilirsiniz. Ekstra olarak duvar aplikleri, flamanlı rüstik ampuller de işinize yarayacaktır.

– Zemin için taş veya beton kullanılsa da masif ahşap zeminler de uygun olacaktır.

– Kalabalık ve süslü dekoratif objeler düşünüyorsanız uyaralım, bundan vazgeçmelisiniz. Bunların yerine kara tahtalar, panolar, monstera gibi hacimli ev bitkileri, metal aksesuarlar daha iyi olacaktır.

– Pencereleriniz için ise uçuşan tüller, klasik fon perdeler yerine renklere uygun stor perdeler daha iyi duracaktır. Perde kullanmasanız da olur.

Evinizin odasına köşe koltuk ve berjerle kalabalık olmayan bir tasarım yapabilirsiniz. Bunu zenginleştirmek için ise ceviz, dişbudak, kayın, gürgen gibi yerli ağaç türlerinden oluşan ya da iroko, teak gibi ithal ağaç türlerinden oluşan ahşap yemek masası tercih edebilirsiniz. Ayrıca açık kitaplık da odanıza şık bir görünüm sağlayacaktır. Yemek masasına uygun konsollarınızı ise farklı köşelerde konumlandırabilirsiniz. Ekstra çiçeklerle süsleyebileceğiniz gibi duvar rafları da salon, çocuk odası, yatak odası ve mutfak gibi birçok alanda kullanıma son derece uygun. Duvarınıza asacağınız tablo ya da tuval, dekorasyonunuzun önemli aksesuarlarından olduğunu unutmayın.

Örnekler ve daha fazlası için tıklayınız ve takipte kalınız!

https://www.instagram.com/p/B_MgItDH8CL/
Yazar: @evbahcedekorasyonu

 

Koronavirüs Sonrası Valizlerinizi Hazırlayın!

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şunlar da hoşunuza gidebilir